duminică, 26 august 2012

Medalii de argint la Campionatul Național

La Campionatul Național de tir cu arcul outdoor pentru copii și juniori III, desfășurat la Bacău în perioada 24 – 26 august 2012, clubul ATAC Roșiori a participat cu patru sportivi: Anamaria Agape, Alexandru Agape, Mihail Stoian și Roxana Burlacu.
Mihail Stoian, la categoria copii, cu un scor general de 573 puncte obținut pe două distanțe (30 și 20 m) a obținut locul doi și medalia de argint. La această performanță a contribuit și scorul de 315 puncte pe distanța de 30 m, care reprezintă un record personal al sportivului. Cu atât mai mult este notabilă performanța lui Mihail cu cât a avut de luptat cu 14 concurenți de la cele mai titrate cluburi din țară.
La individual copii - fete, Anamaria Agape, la doar nouă ani, a reușit să se claseze pe un onorabil loc 4.
Tot medalie de argint a câștigat și echipa mixtă de copii Anamaria Agape – Mihail Stoian.
Rezultate onorabile au obținut și juniorii Roxana Burlacu și Alexandru Agape, care s-au clasat pe locul cinci la categoria lor.
La competiție au participat nouă cluburi ceea ce reprezintă o premieră și demonstrează interesul tot mai mare pentru acest sport